Odlewnictwo – sięgamy do korzeni

Odlewnictwo jest najstarszą metodą produkcji medali, jednak wciąż aktualną i powszechnie stosowaną. W ten sposób powstają medale odlewane, które znajdziesz w naszej ofercie w różnych wzorach i rozmiarach. Realizujemy również indywidualne projekty klienta, który oczekuje wyjątkowo unikalnych produktów.

Odlewnictwo to nie tylko technologia produkcji medali, ale też sztuka. Przygotowaną formę zalewa się ciekłym materiałem, w tym przypadku metalu. W ten sposób otrzymujemy medal o pożądanym kształcie i strukturze. Odlewanie jest zatem kształtowaniem elementów metalowych, przygotowaniem ich do dalszej obróbki.

 

Medale odlewane krok po kroku

  1. Projekt medalu w formie grafiki wektorowej. Więcej na ten temat dowiesz się z „PROJEKTOWANIE”.
  2. Wykonanie elementów formy odlewniczej i rdzeni odwzorowujących kształt wewnętrzny medalu.
  3. Montaż i złożenie formy.
  4. Wypełnienie formy metalem ciekłym.
  5. Wyjęcie wykonanego odlewu z formy.
  6. Oczyszczenie odlewu.
  7. Kolejne etapy obróbki, wykończenie.

Odlewnictwo stosuje się przede wszystkim podczas produkcji medali sportowych. To w tej dziedzinie znalazło ono swoje największe zastosowanie, jeżeli chodzi o wyrób medali. Medale odlewane wykazują się dużą trwałością i odpornością. Możliwe jest wykonanie mniej i bardziej skomplikowanych odlewów. Proces produkcji trwa od 5 do 10 dni, podczas których nie tylko wykonujemy formy i dokonujemy odlewów, ale także wykańczamy medal, nadając mu ostateczny wygląd zgodny z wcześniej przygotowanym projektem.

Kolor medalom nadajemy poprzez pokrycie ich powłoką galwaniczną. Najczęściej klienci decydują się na kolor złoty, srebrny oraz brązowy, czyli kolory stosowane przy nagradzaniu pierwszych 3 zawodników w zawodach sportowych. Odlewnictwo jest metodą produkcji medali z bardzo długą tradycją. Na przestrzeni lat zmieniły się jednak maszyny, które pozwalają na szybsze, łatwiejsze i bardziej precyzyjne wykonanie medali odlewowych.